Pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów wymaga zastosowania sprawdzonych, skutecznych środków. Jednym z nich jest ozon, szeroko używany podczas dezynfekcji. Jakimi właściwościami się wyróżnia i w jaki sposób jest wytwarzany?

Nie da się ukryć, że wirusy oraz bakterie potrafią być prawdziwym, poważnym zagrożeniem. Związane są one między innymi z rozprzestrzenianiem się chorób kontaktowych. Zwłaszcza w ostatnim czasie sytuacja ta jest szczególnie ciężka. I właśnie z tego powodu ozonowanie stało się tak popularnym rozwiązaniem.

Na czym polega? Na wytwarzaniu ozonu, który wyróżnia się właściwościami zarówno przeciwwirusowymi, jak i przeciwbakteryjnymi. Co więcej, skutecznie zwalcza on także grzyby, pleśń, a nawet nieprzyjemne zapachy. Dzięki niemu możliwa staje się skuteczna dezynfekcja pomieszczeń.

Zostają one oczyszczone, a znajdujące się w nich mikroorganizmy zneutralizowane. To zaś sprawia, że ponownie są bezpieczne dla przebywających w nich ludzi. Drastycznie spada bowiem ryzyko ewentualnego zakażenia.

W jaki sposób generowany jest ozon?

Warto podkreślić, że ozonowanie odbywa się poprzez użycie specjalistycznych sprzętów, zwanych ozonatorami. To właśnie one generują ten związek. Jest on cięższy od powietrza, dlatego urządzenia ustawiane są na odpowiedniej wysokości, tak aby ozon został rozprowadzony po całym wnętrzu.
Jak można się domyśli, ozonatory są dobierane pod względem parametrów technicznych i wymiarów. Ich obsługą zajmują się specjaliści, którzy są w stanie przeprowadzić dezynfekcję wielu różnych pomieszczeń. Nie tylko mieszkalnych. Spośród nich wymienić należy na przykład:

  • biura,
  • urzędy,
  • restauracje,
  • szkoły,
  • biblioteki,
  • kina,
  • teatry,
  • punkty usługowe (salony fryzjerskie, siłownie etc.).

Do tego wszystkiego dodać należy również pojazdy – samochody osobowe i środki transportu publicznego, czyli autobusy, tramwaje i wagony metra. Ozonowanie to jeden z lepszych sposobów na to, by pozbyć się zagrożenia wirusowego i bakteryjnego.

Więcej: ozonowanie Gdańsk.