Wyposażenie kuchni gastronomicznej – jakich urządzeń potrzebujesz
Wyposażenie gastronomiczne jest niezbędne w każdej profesjonalnej kuchni restauracyjnej, niezależnie od wielkości lokalu, który prowadzisz. Oczywiście różni się ono w zależności od specyfiki danej restauracji, jednak zawsze obejmuje pewną liczbę niezbędnych sprzętów podstawowych, urządzeń dodatkowych (ułatwiających pracę), a także zestaw mebli przeznaczonych do restauracyjnych kuchni zawodowych.
Wyposażenie kuchni restauracyjnej – urządzenia
Kuchnia w restauracji musi być wyposażona w odpowiednie sprzęty. Oczywiście dokładna lista urządzeń jest zależna od specyfiki dań serwowanych przez lokal, a także od jego wielkości, jednak są pewne podstawowe sprzęty kuchenne, które znajdują się w zasadzie w każdej kuchni restauracyjnej. Będą to w podstawowej wersji:
- chłodziarki i zamrażarki (albo chłodziarko-zamrażarki);
- kuchenki gazowe lub elektryczne;
- piekarniki;
- zmywaki;
- zmywarki do naczyń.
Warto podkreślić, że rzadko która profesjonalna kuchnia gastronomiczna posiada tak niewielką ilość urządzeń. Zwykle jest ich dużo więcej – do podstawowego zestawu dochodzą m.in. grille, elektryczne kociołki do zup, frytkownice, jajowary, bemary czy naleśnikarki. Do tego warto wspomnieć o mikserach, shakerach, makaroniarkach, opiekaczach ogólnego użytku lub przeznaczonych do specyficznych potraw, np. grosa, kebabu, naciosów czy zapiekanek. Często w restauracyjnych kuchniach spotyka się także piece do pizzy czy maszyny do lodów.
Meble ze stali nierdzewnej – absolutne „must have”każdej profesjonalnej kuchni
Poza urządzeniami niezbędnymi do przygotowania posiłków w kuchni profesjonalnej, w każdym takim pomieszczeniu konieczne są oczywiście meble. W kuchniach restauracyjnych stosuje się meble specjalnie przeznaczone do profesjonalnego użytku. Wykonane są ze stali nierdzewnej, co ma swoje istotne uzasadnienie. Po pierwsze stal nierdzewna jest odporna na działanie wody i substancji chemicznych, które można spotkać w kuchni (chodzi tu przede wszystkim o czynniki kwasowe i zasadowe w samym jedzeniu). A po drugie, zapewnia niemal idealną gładkość powierzchni. Ta cecha stali nierdzewnej jest nie mniej ważna niż odporność na wodę. Gładkie powierzchnie znacznie łatwiej utrzymać w czystości niż chropowate.
Liczba mebli, a także konkretne rozwiązania zależą od wielkości kuchni oraz jej specyfikacji. Poza stołami, które najczęściej zabezpieczone są z jednej strony kilkucentymetrową blendą, chroniącą przed upadkiem produktu z blatu oraz wyposażone w półkę pod blatem, na wyposażeniu kuchni znajdują się także szafy i regały, półki i mniejsze szafki. Do mebli gastronomicznych zalicza się także często baseny ze stali nierdzewnej oraz okapy.
Szukasz profesjonalnego wyposażenie gastronomicznego? Sprawdź sklep https://gastroplaneta.pl/.