Księgowość to nie jest łatwy temat. Również w przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, gdzie często kilka razy obraca się w palcach każdy grosz, aby przypadkiem go nie zmarnować. W związku z tym warto odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – księgowość lepiej prowadzić samodzielnie czy powierzyć ją biuru rachunkowemu?

Samodzielne prowadzenie księgowości to na pewno coś dla osób, które lubią trzymać rękę na pulsie własnej działalności. W końcu nie wzięło się znikąd powiedzenie: „Umiesz liczyć? Licz na siebie”. Samodzielne prowadzeni księgowości to przede wszystkim pełna kontrola nad finansami w firmie, ale wydaje się, że tutaj lista plusów już się kończy. Dlaczego? Bo to też ogromna odpowiedzialność, nie tylko przed samym sobą, ale także odpowiednimi organami.

Decydując się na samodzielne prowadzenie księgowości, o ile podchodzi się do tego bez wcześniejszego doświadczenia, należy pamiętać o zaznajomieniu się z odpowiednimi przepisami, które na dodatek w Polsce bardzo często się zmieniają, co powoduje konieczność stałego aktualizowania wiedzy. To sprawia, że próba dzierżenia w garści własnej działalności jest bardzo czasochłonna i pracochłonna.

Czy taka decyzja wiąże się z oszczędnością poprzez niezatrudnianie księgowej? Oczywiści, że tak, o ile myślimy tylko i wyłącznie w kategorii bezpośredniej kwoty, którą trzeba zapłacić za prowadzenie księgowości. Może się jednak okazać, że czas i nerwy, które poświęcimy na samodzielne prowadzenie księgowości, będą w tym przypadku nieopłacalne.

Co więc można zyskać, oddając księgowość w ręce biura rachunkowego? Przede wszystkim czas, który można poświęcić na rozwijanie własnej działalności, a także spokój i pewność, że finanse zostały powierzone w dobre ręce. Profesjonalni księgowi na bieżąco śledzą zmiany w prawie finansowym, a także z własnego doświadczenia potrafią doradzić, co najbardziej opłaca się firmie. Dbają o porządek w dokumentach i służą dobrą radą.

Księgowość – prowadzić samodzielnie czy powierzyć biuru rachunkowemu? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, a przy podejmowaniu decyzji warto wziąć pod uwagę przedstawione wyżej argumenty.

Opracowanie artykułu: biuro rachunkowe Percentum z Bytomia.