Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Czym jest podatek VAT?

Z podatkami mamy do czynienia każdego dnia…

Czym jest podatek VAT?

Precyzyjne dozowanie smaru gwarancją poprawnego działania maszyn i urządzeń

Kupując maszyny produkcyjne, rzadko myśli się o…

Precyzyjne dozowanie smaru gwarancją poprawnego działania maszyn i urządzeń

Czym charakteryzuje się polisolokata?

Arsenał instrumentów finansowych w ofercie banków jest…

Czym charakteryzuje się polisolokata?

Serwis noży introligatorskich – dlaczego warto się nim zainteresować?

Nawet najlepsze narzędzia introligatorskie, wykonane z wysokogatunkowej…

Impreza firmowa

Impreza firmowa

Czym dziś właściwie jest impreza firmowa? Czy spotkanie pracowników w knajpce po pracy to jest spotkanie integracyjne, impreza firmowa czy po prostu wyjście na piwo w dobrym towarzystwie? A może wszystko naraz? Spotkanie integracyjne – czym jest tak dokładnie?

Co to jest integracja?

Pojęcie integracji ma bardzo szeroki zakres. Można je stosować na przykład do integracji grupy ludzi, choćby klasy albo zespołu. Także do integracji międzykulturowej. Najczęściej pojawia się w kontekście integracji osób z niepełnosprawnościami. Można też używać określenia integracja w znaczeniu stosunków międzynarodowych albo etnicznych. Pojęcie to funkcjonuje również w języku technicznym. 

Generalnie zakłada się, że integracja to stworzenie takiego środowiska, w którym wszyscy uczestnicy będą mieli podobne prawa i warunki do funkcjonowania. W relacjach społecznych dochodzi element domyślnej korzyści. Czyli założenie, że taka sytuacja pozwoli wszystkim na lepszy i bardziej pełny rozwój.

Rodzaje spotkań i eventów firmowych

Spośród wielu typów imprez firmowych najbardziej popularne są imprezy motywacyjne i szkoleniowe, nazywane też często incentive events. Odbywają się w formie wyjazdów firmowych, spotkań integracyjnych, balów, bankietów i szkoleń. Ich celem jest nie tylko integracja pracowników, ale także danie im szansy na relaks i dobrą zabawę. Najczęściej połączoną jednak z team buildingiem, wzmocnieniem motywacji i pogłębieniem relacji w zespole. Pracodawcy organizując imprezy firmowe w tym typie oczywiście oczekują korzyści i zwrotu w postaci większej motywacji, lepszej komunikacji w zespole, budowania trwałych więzi, przywiązania pracownika do firmy, a także uzyskania efektu synergii.

Takie eventy nie mogą też odbyć się bez zapewnienia atrakcji na firmowe imprezy. Takim oczekiwanym przez pracowników minimum jest uroczysta kolacja albo bankiet w pięknej sali na bal firmowy po dniu szkoleniowym, wypełnionym oczywiście również angażującymi zajęciami. Również ognisko firmowe lub grill w jakimś przyjemnym otoczeniu dobrze wpisują się w preferencje pracowników.

Firmowe imprezy okolicznościowe

Wydawać by się mogło, że pojęcie impreza okolicznościowa zarezerwowane jest jedynie dla prywatnych spotkań rodzinnych, takich jak komunia, chrzciny czy złote gody. Nie do końca tak jest. Każda firma ma również swoje ważne rocznice czy wydarzenia, które warto celebrować. Na przykład jubileusz firmowy, udana fuzja czy osiągnięcie celu biznesowego i dużego sukcesu. Takie momenty w życiu każdej organizacji są bardzo istotne, bo dzięki nim nabieramy sił i chęci do kolejnych działań. Każdy manager zdaje sobie sprawę z tego, że jego organizacja ma swoje cykle rozwoju i na każdym z nich należy odpowiednio działać.

Organizacja imprez firmowych jest też dobrą okazją do wprowadzenia nowego zarządu, złagodzenia i wytłumaczenia koniecznych zmian organizacyjnych czy też pożegnania zasłużonych pracowników, przechodzących na emeryturę.

Konferencje, sympozja, imprezy promocyjne

Firmowe eventy organizuje się nie tylko dla celów wewnętrznych. Sporo imprez firmowych ma otwarty charakter i służy również promocji firmy albo nowego produktu. Konferencje, kongresy i zjazdy branżowe to szansa, by pokazać, co mamy do zaoferowania szerszej publiczności. Ale także szansa pozyskania specjalistycznej wiedzy czy usprawnienie działania własnej organizacji dzięki doświadczeniom podobnych firm. Istotne jest również to, że mamy okazję zaprezentować się jako specjaliści w swojej dziedzinie, a także pozyskać kontakty do ekspertów. A w przyszłości być może nawet ich zrekrutować?

Imprezy tematyczne

Integracja pracowników to codzienne działania. Nie da się tej kwestii załatwić jednorazową akcją. Zbudowane relacje trzeba podtrzymywać, wypracowane kanały komunikacji należy odświeżać i dbać o codzienną atmosferę w pracy. Tu przyda się już nieco luźniejsze podejście i organizacja mniejszych imprez firmowych, ale za to w taki sposób, aby wszyscy chętnie w nich uczestniczyli. Tu z pomocą przychodzi również kalendarz. Wykorzystajmy cykliczne wydarzenia, na które przecież większość z nas i tak czeka. Na przykład wigilia firmowa, Andrzejki, noc świętojańska czy też inne daty to świetna okazja do zrobienia imprezy tematycznej. Również poza tymi terminami możemy zaproponować pracownikom na przykład imprezy przebierane albo olimpiadę firmową czy wypad w góry. Najlepiej połączyć wszystkie te elementy – event firmowy na długo zapadnie pracownikom w pamięć.

Imprezy tematyczne, jak choćby właśnie wspólne rozwiązywanie zagadki kryminalnej czy impreza przebierana to również okazja dla pracowników, by mogli wyrazić swą osobowość, a być może nawet ujawnić skrywane dotąd talenty? Na przykład na przebieranej imprezie okaże się, że królem albo królową balu została osoba, której nie podejrzewaliśmy o kreatywne i twórcze zdolności. Być może uda się takie cenne cechy wykorzystać również w naszej firmie z obustronną korzyścią?  

Spotkanie biznesowe czy już firmowy event?

Codzienną praktyką szefów wielu firm są spotkania biznesowe takie jak branch czy lunch z partnerem biznesowym albo kontrahentem  Jednak na pewno nie jest to impreza firmowa sensu stricte. O takiej można by mówić w przypadku organizacji spotkania biznesowego w formie na przykład przyjęcia koktajlowego albo negocjacji w szerszym gronie współpracowników na wyjeździe w jakimś kameralnym hotelu albo kurorcie wypoczynkowym. To jednak zupełnie coś innego niż impreza firmowa. W bardziej formalnych sytuacjach zobowiązani jesteśmy do przestrzegania wielu reguł, w tym szczególnie biznesowego savoir-vivre. A na firmowej imprezie, której celem głównym jest integracja, relaks i nabranie sił do kolejnych wyzwań, a czasem właśnie przekłucie balonu z narastającym w zespole napięciem, będziemy zachowywać się zupełnie swobodnie. Najważniejsze jest jednak, by niezależnie od sytuacji być po prostu sobą, ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami. Doświadczony negocjator po drugiej stronie stołu zwykle wyczuje nasze wewnętrzne napięcie, niepokój czy to, że nie jesteśmy szczerzy w tym, co mówimy i robimy. Dlatego lepiej pozwolić sobie na odrobinę naturalnej ekspresji i cieszyć się każdym, nawet drobnym sukcesem i towarzystwem ciekawych ludzi. 

Zobacz inne

2021-08-16

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?
Firma

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?

Eksploatacja wózków widłowych musi wiązać się z ich regularnym serwisowaniem, polegającym między innymi na sprawdzaniu…

Dlaczego warto dobrać odpowiedni program do pełnej księgowości dla biura rachunkowego?
Finanse

Dlaczego warto dobrać odpowiedni program do pełnej księgowości dla biura rachunkowego?

Gdy konkurencja na rynku jest spora, należy robić wszystko, aby w jakiś sposób przyciągnąć do…

2021-03-24

Firmowe strony internetowe a nawigacja
Firma

Firmowe strony internetowe a nawigacja

Rozwój Internetu jako środka przekazu sprawił, że wiele osób pragnie posiadać własną stronę internetową. W…

Czy pożyczka hipoteczna jest korzystniejsza niż kredyt gotówkowy?
Hipoteka

Czy pożyczka hipoteczna jest korzystniejsza niż kredyt gotówkowy?

Główną zaletą pożyczek hipotecznych jest ich niskie oprocentowanie. Są one brane pod zastaw nieruchomości, dlatego…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.