Główną zaletą pożyczek hipotecznych jest ich niskie oprocentowanie. Są one brane pod zastaw nieruchomości, dlatego też ich spłata jest zabezpieczona i bank nalicza niższe odsetki. Warto pamiętać, że pożyczki hipoteczne nie są dostępne jedynie dla właścicieli nieruchomości, ale także dla osób, które nie posiadają żadnej nieruchomości na własność.

Pożyczka hipoteczna co to jest?

Aby skorzystać z pożyczki hipotecznej, wystarczy posiadać zgodę właściciela nieruchomości na ustanowienie na niej hipoteki. Jeśli więc rodzic lub teść zgodzą się, by ich dom czy mieszkanie było zabezpieczeniem naszej pożyczki, bank nie będzie robił nam żadnych przeszkód w dostępie do niej. Należy zaznaczyć, że rozwiązanie to jest bardzo atrakcyjne, pożyczki hipoteczne można przeznaczać na dowolny cel, a ich oprocentowanie jest znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Okres spłaty pożyczki hipotecznej jest także o wiele dłuższy niż w tradycyjnym kredycie gotówkowym, dlatego gdy potrzebujemy dużej kwoty, będzie nam łatwiej płacić raty – ich miesięczny wymiar będzie o wiele niższy. Kredyty gotówkowe są z reguły przeznaczone do spłaty w ciągu 10 lat, natomiast pożyczki hipoteczne mogą mieć okres kredytowania podobny lub równy jak w przypadku kredytów mieszkaniowych.

Kredyt gotówkowy lepsze rozwiązanie?

Kredyt gotówkowy jest jednak lepszym rozwiązaniem, gdy chcemy pożyczyć niewielką kwotę pieniędzy. Jeśli więc potrzebujemy mniej niż 10-20 tysięcy złotych, nie decydujmy się na pożyczkę hipoteczną. Decyzję o przyznaniu kredytu gotówkowego dostaniemy bowiem dużo szybciej, a ponadto nie będziemy musieli dopełniać tak wielu formalności – coraz więcej banków oferuje swoim klientom kredyty na dowód osobisty, które są udzielane w przysłowiowy kwadrans.

Zanim zdecydujemy się, które rozwiązanie przyniesie nam większe korzyści, przeanalizujmy dokładnie nasze potrzeby oraz sprawdźmy aktualne porównanie pożyczek hipotecznych i kredytów gotówkowych. Obliczmy także jak wysokie koszty poniesiemy w związku z jednym i drugim rozwiązaniem. Pamiętajmy także, że skorzystanie z pożyczki hipotecznej nie musi wykluczać wzięcia kredytu gotówkowego – oba produkty mogą być dla siebie doskonałym uzupełnieniem.