Zawody przyszłości. Jakie stanowiska będą popularne w przyszłości.
Wraz ze zmianami technologicznym i społecznymi następują również zmiany na rynku pracy. Jest to nieuniknione i obserwowane było od samego początku cywilizacji, więc nie powinno dziwić nas to, że przyszły rynek pracy może bardzo różnić się od obecnego. Szczęśliwie dla nas, zmiany można bardzo łatwo oszacować i dowiedzieć się, na co należy się przygotować w strefie zatrudnienia.
Obecny rynek pracy w Polsce
Przyjrzyjmy się temu, jaki jest stan rynku pracy w Polsce na początek roku 2022.
Stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na poziomie 5,8%, ale powoli spada ona do poziomu 5,2%. Niektóre prognozy wskazują nawet na spadek do 5%. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miała oczywiście pandemia — w najwyższym jej punkcie odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 6,5%.
Obecnie w Polsce najwięcej osób pracuje w sektorze usługowym, jest to 58% Polaków. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym znajduje obecnie 32% Polaków, a w sektorze rolniczym – 10%.
Wynagrodzenia
Zmianie ulegają również wynagrodzenia. Na rok 2022 zapowiedziane zostało podwyższenie minimalnej płacy krajowej, która obecnie wynosić będzie 3010 złotych brutto (2210 netto). W związku z tym zmieniona została również stawka godzinowa. Urosła ona bowiem do 19,70 złotych brutto (14,47 złotych netto). Pracodawcy zobowiązali się również do podwyższenia wynagrodzeń o 7% — tyle, ile wynosiła stopa inflacyjna.
W związku z tym zmieniła się również średnia krajowa — na początek 2022 roku wynosi ona 6064,24 złote brutto (4364,88 złotych netto), co wynosi prawie 9,5% wzrostu w stosunku do poprzedniego roku (2021).
Zawody przyszłości
W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować znaczne zmiany na rynku pracy, głównie ze względu na galopujący rozwój technologiczny. W związku z tym faktem, wiele zawodów zostało zastąpionych poprzez maszyny potrafiące wykonać tę samą pracę lepiej, szybciej i wydajniej. Proces ten wciąż jednak trwa, przez co ten sam los spotka więcej zawodów, a rynek otworzy się na kompletnie nowe, jeszcze nieistniejące lub dopiero profesje.
Obecnie najbardziej poszukiwanymi zawodami są wszelkie profesje spod skrzydła STEM (to jest: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) i IT. Bardzo szybko znajdziemy więc zatrudnienie, jeśli dysponujemy umiejętnościami związanymi właśnie z tymi środowiskiem.
Należy jednak pamiętać o tym, że znacznym zmianom ulegnie również sama ścieżka rozwojowa kariery. Prognozuje się, że w obecnych czasach, zamiast spędzać kilka lat w jednej firmie na jednym stanowisku i awansować tylko w jego obrębie, będziemy obejmowali kilka różnych stanowisk. Często również nie będziemy pracowali tylko dla jednej firmy — w związku z ogromnym przepływem pracowniczym, większość z nas będzie skakać z projektu na projekt, często w różnych dziedzinach i różnych firmach.
Gdzie szukać pracy?
W związku z wszystkimi informacjami zawartymi wyżej, nasuwa się dość oczywiste oraz istotne pytanie — gdzie więc szukać pracy? Nikt z nas raczej nie chciałby skończyć jako osoba bezrobotna w wirze zmian technologicznych.
Oczywiście, jedną z najlepszych opcji jest sprawdzenie zakładki Oferty pracy w e-commerce na gowork. Dzięki temu na bieżąco będziemy mieć wgląd w to, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie w naszej okolicy i obserwować zmiany na bieżąco.