Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Zazwyczaj wiemy czy jesteśmy ubezpieczeni czy nie.…

Jak sprawdzić czy jestem ubezpieczony?

Czy outlet drukarek to dobra alternatywa dla nowego sprzętu?

Wysokiej jakości urządzenia drukujące są w stanie…

Czy outlet drukarek to dobra alternatywa dla nowego sprzętu?

Firmowe strony internetowe a nawigacja

Rozwój Internetu jako środka przekazu sprawił, że…

Firmowe strony internetowe a nawigacja

Jak działa reklama Google Ads?

Czy nam się to podoba czy nie,…

Jak działa reklama Google Ads?

Zawody przyszłości. Jakie stanowiska będą popularne w przyszłości.

Zawody przyszłości. Jakie stanowiska będą popularne w przyszłości.

Wraz ze zmianami technologicznym i społecznymi następują również zmiany na rynku pracy. Jest to nieuniknione i obserwowane było od samego początku cywilizacji, więc nie powinno dziwić nas to, że przyszły rynek pracy może bardzo różnić się od obecnego. Szczęśliwie dla nas, zmiany można bardzo łatwo oszacować i dowiedzieć się, na co należy się przygotować w strefie zatrudnienia.

Obecny rynek pracy w Polsce

Przyjrzyjmy się temu, jaki jest stan rynku pracy w Polsce na początek roku 2022. 

Stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na poziomie 5,8%, ale powoli spada ona do poziomu 5,2%. Niektóre prognozy wskazują nawet na spadek do 5%. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miała oczywiście pandemia — w najwyższym jej punkcie odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 6,5%.

Obecnie w Polsce najwięcej osób pracuje w sektorze usługowym, jest to 58% Polaków. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym znajduje obecnie 32% Polaków, a w sektorze rolniczym – 10%.

Wynagrodzenia

Zmianie ulegają również wynagrodzenia. Na rok 2022 zapowiedziane zostało podwyższenie minimalnej płacy krajowej, która obecnie wynosić będzie 3010 złotych brutto (2210 netto). W związku z tym zmieniona została również stawka godzinowa. Urosła ona bowiem do 19,70 złotych brutto (14,47 złotych netto). Pracodawcy zobowiązali się również do podwyższenia wynagrodzeń o 7% — tyle, ile wynosiła stopa inflacyjna. 

W związku z tym zmieniła się również średnia krajowa — na początek 2022 roku wynosi ona 6064,24 złote brutto (4364,88 złotych netto), co wynosi prawie 9,5% wzrostu w stosunku do poprzedniego roku (2021).

Zawody przyszłości

W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować znaczne zmiany na rynku pracy, głównie ze względu na galopujący rozwój technologiczny. W związku z tym faktem, wiele zawodów zostało zastąpionych poprzez maszyny potrafiące wykonać tę samą pracę lepiej, szybciej i wydajniej. Proces ten wciąż jednak trwa, przez co ten sam los spotka więcej zawodów, a rynek otworzy się na kompletnie nowe, jeszcze nieistniejące lub dopiero profesje. 

Obecnie najbardziej poszukiwanymi zawodami są wszelkie profesje spod skrzydła STEM  (to jest: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) i IT. Bardzo szybko znajdziemy więc zatrudnienie, jeśli dysponujemy umiejętnościami związanymi właśnie z tymi środowiskiem. 

Należy jednak pamiętać o tym, że znacznym zmianom ulegnie również sama ścieżka rozwojowa kariery. Prognozuje się, że w obecnych czasach, zamiast spędzać kilka lat w jednej firmie na jednym stanowisku i awansować tylko w jego obrębie, będziemy obejmowali kilka różnych stanowisk. Często również nie będziemy pracowali tylko dla jednej firmy — w związku z ogromnym przepływem pracowniczym, większość z nas będzie skakać z projektu na projekt, często w różnych dziedzinach i różnych firmach.

Gdzie szukać pracy?

W związku z wszystkimi informacjami zawartymi wyżej, nasuwa się dość oczywiste oraz istotne pytanie — gdzie więc szukać pracy? Nikt z nas raczej nie chciałby skończyć jako osoba bezrobotna w wirze zmian technologicznych.

Oczywiście, jedną z najlepszych opcji jest sprawdzenie zakładki Oferty pracy w e-commerce na gowork. Dzięki temu na bieżąco będziemy mieć wgląd w to, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie w naszej okolicy i obserwować zmiany na bieżąco.

Zobacz inne

2021-08-16

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?
Firma

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?

Eksploatacja wózków widłowych musi wiązać się z ich regularnym serwisowaniem, polegającym między innymi na sprawdzaniu…

2022-06-02

Rodzaje kredytów dla samorządów terytorialnych
Kredyty

Rodzaje kredytów dla samorządów terytorialnych

Jednostki samorządu terytorialnego, aby mogły realizować powierzone im zadania, muszą dysponować środkami finansowymi. Z racji…

2021-09-01

Czy reklama na bawełnianych gadżetach reklamowych przyciąga klientów?
Marketing

Czy reklama na bawełnianych gadżetach reklamowych przyciąga klientów?

Nie da się zaprzeczyć, że gadżety z logo firmowym to bardzo chętnie wykorzystywana forma reklamy.…

2021-03-23

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową
Finanse

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową

Osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego muszą zdecydować, czy chcą posiadać małżeńską wspólnotę majątkową, która dotyczy…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.