Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Czym jest podatek VAT?

Z podatkami mamy do czynienia każdego dnia…

Czym jest podatek VAT?

W jakie środki do prania zaopatrzyć swój sklep?

Jednym z najbardziej opłacalnych biznesów jest sklep…

W jakie środki do prania zaopatrzyć swój sklep?

Sytuacja frankowiczów w roku 2022 – czego można się spodziewać?

Nowy rok zawsze oznacza zmiany. Większość z…

Sytuacja frankowiczów w roku 2022 – czego można się spodziewać?

Czym są znaki towarowe i jak zastrzec ich ochronę?

Znakiem towarowym jest oznaczenie, które pozwala na…

Czym są znaki towarowe i jak zastrzec ich ochronę?

Zawody przyszłości. Jakie stanowiska będą popularne w przyszłości.

Zawody przyszłości. Jakie stanowiska będą popularne w przyszłości.

Wraz ze zmianami technologicznym i społecznymi następują również zmiany na rynku pracy. Jest to nieuniknione i obserwowane było od samego początku cywilizacji, więc nie powinno dziwić nas to, że przyszły rynek pracy może bardzo różnić się od obecnego. Szczęśliwie dla nas, zmiany można bardzo łatwo oszacować i dowiedzieć się, na co należy się przygotować w strefie zatrudnienia.

Obecny rynek pracy w Polsce

Przyjrzyjmy się temu, jaki jest stan rynku pracy w Polsce na początek roku 2022. 

Stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na poziomie 5,8%, ale powoli spada ona do poziomu 5,2%. Niektóre prognozy wskazują nawet na spadek do 5%. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miała oczywiście pandemia — w najwyższym jej punkcie odnotowano stopę bezrobocia na poziomie 6,5%.

Obecnie w Polsce najwięcej osób pracuje w sektorze usługowym, jest to 58% Polaków. Zatrudnienie w sektorze przemysłowym znajduje obecnie 32% Polaków, a w sektorze rolniczym – 10%.

Wynagrodzenia

Zmianie ulegają również wynagrodzenia. Na rok 2022 zapowiedziane zostało podwyższenie minimalnej płacy krajowej, która obecnie wynosić będzie 3010 złotych brutto (2210 netto). W związku z tym zmieniona została również stawka godzinowa. Urosła ona bowiem do 19,70 złotych brutto (14,47 złotych netto). Pracodawcy zobowiązali się również do podwyższenia wynagrodzeń o 7% — tyle, ile wynosiła stopa inflacyjna. 

W związku z tym zmieniła się również średnia krajowa — na początek 2022 roku wynosi ona 6064,24 złote brutto (4364,88 złotych netto), co wynosi prawie 9,5% wzrostu w stosunku do poprzedniego roku (2021).

Zawody przyszłości

W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować znaczne zmiany na rynku pracy, głównie ze względu na galopujący rozwój technologiczny. W związku z tym faktem, wiele zawodów zostało zastąpionych poprzez maszyny potrafiące wykonać tę samą pracę lepiej, szybciej i wydajniej. Proces ten wciąż jednak trwa, przez co ten sam los spotka więcej zawodów, a rynek otworzy się na kompletnie nowe, jeszcze nieistniejące lub dopiero profesje. 

Obecnie najbardziej poszukiwanymi zawodami są wszelkie profesje spod skrzydła STEM  (to jest: nauka, technologia, inżynieria i matematyka) i IT. Bardzo szybko znajdziemy więc zatrudnienie, jeśli dysponujemy umiejętnościami związanymi właśnie z tymi środowiskiem. 

Należy jednak pamiętać o tym, że znacznym zmianom ulegnie również sama ścieżka rozwojowa kariery. Prognozuje się, że w obecnych czasach, zamiast spędzać kilka lat w jednej firmie na jednym stanowisku i awansować tylko w jego obrębie, będziemy obejmowali kilka różnych stanowisk. Często również nie będziemy pracowali tylko dla jednej firmy — w związku z ogromnym przepływem pracowniczym, większość z nas będzie skakać z projektu na projekt, często w różnych dziedzinach i różnych firmach.

Gdzie szukać pracy?

W związku z wszystkimi informacjami zawartymi wyżej, nasuwa się dość oczywiste oraz istotne pytanie — gdzie więc szukać pracy? Nikt z nas raczej nie chciałby skończyć jako osoba bezrobotna w wirze zmian technologicznych.

Oczywiście, jedną z najlepszych opcji jest sprawdzenie zakładki Oferty pracy w e-commerce na gowork. Dzięki temu na bieżąco będziemy mieć wgląd w to, na jakie zawody jest obecnie zapotrzebowanie w naszej okolicy i obserwować zmiany na bieżąco.

Zobacz inne

2021-03-21

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania
Agencja pracy

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania

Biorąc pod uwagę działania, jakimi zajmuje się agencja pracy tymczasowej, możemy zakres świadczonych przez nią…

2021-03-23

Pomysł na biznes fundamentem sukcesu
Biznes

Pomysł na biznes fundamentem sukcesu

Własna firma to marzenie wielu osób, nie każdy jednak ma na tyle odwagi, by zrobić…

2022-02-04

Najlepsze kolektory danych – czym się cechują?
Biznes

Najlepsze kolektory danych – czym się cechują?

Bez przesady można stwierdzić, iż kolektory danych noszące także miano terminali mobilnych, są najistotniejszym wyposażeniem…

2021-05-10

Balon pneumatyczny – Ponadczasowe połączenie nowoczesności i tradycji
Marketing

Balon pneumatyczny – Ponadczasowe połączenie nowoczesności i tradycji

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami, a to może oznaczać tylko jedno – imprezy…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.