Jeśli poszukujemy pracy, albo kiedyś poszukiwaliśmy, to z pewnością zetknęliśmy się z ogłoszeniami, w których zawarta była informacja, że do podjęcia pracy na danym stanowisku konieczne jest posiadanie książeczki sanepidowskiej. Jednak czym ona jest i kto powinien ją posiadać? Co więcej, w jaki sposób możemy ją zdobyć, jeśli jeszcze jej nie posiadamy? Jak się okazuje wszystko jest tutaj bardzo dokładnie opisane pod kątem prawnym, a to oznacza, że możemy sprawdzić czy my również powinniśmy taką książeczkę posiadać i czy w ogóle jest szansa, że kiedyś nam się ona przyda.

Dość sporo zawodów.

Trzeba mieć świadomość, że jest wiele zawodów, w których posiadanie książeczki sanepidowskiej jest obowiązkowe. Należą do nich wszystkie te zawody, w których będziemy mieli kontakt z żywnością. Kucharze, kelnerzy, pomoce kuchenne, pracownicy sklepów spożywczych, jak i piekarni. Dodatkowo osoby pracujące w przedszkolach, szpitalach, transporcie, czy nawet w saunach, gabinetach kosmetycznych i gabinetach masażu. Taką książeczkę sanepidowską musi posiadać każda osoba, która ma styczność z żywnością, ale która także ma bliski kontakt z innymi ludźmi, których może zarazić niebezpiecznymi bakteriami.

Jak ją uzyskać?

Jeśli chcemy wyrobić książeczkę sanepidowską, to musimy na początek udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której zostawimy do zbadania próbki kału. Muszą one być pobrane z 3 kolejnych dni, aby mogły być przebadane pod kątem zawartości bakterii, które rozwijają się w jelitach. Jeśli po około 2 tygodniach otrzymamy wynik negatywny, to będziemy musieli się z nim udać do lekarza medycyny pracy, który wykona dalsze badania i wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań i możliwości podjęcia takiej pracy. Wyrobienie samego dokumenty to koszt kilku złotych. Do tego jednak należy doliczyć badanie kału, które wiąże się się z kwotą około 100 zł. Nie mniej warto sprawdzić w jakich zawodach taka książeczka jest potrzebna. Jeśli chcemy pracować w którymś z nich, to warto już wcześniej zająć się wyrobieniem takiej książeczki, bo jednak zajmuje to trochę czasu.

Warto zobaczyć kiedy potrzebna jest taka książeczka sanepidowska i w jaki sposób można ją wyrobić. Jak się okazuje, nie jest to nic skomplikowanego, chociaż musimy się liczyć z tym, że zabierze nam to sporo czasu. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy dokładnie sprawdzili, co musimy zrobić krok po kroku, żeby niczego nie przeoczyć i możliwie jak najszybciej przeprowadzić wszystkie formalności.