Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Jakie materiały można grawerować laserem?

Grawerowanie to powszechna technika znakowania przedmiotów, co…

Jakie materiały można grawerować laserem?

Nadpłata kredytu – czy warto?

Nadpłacanie kredytu, kiedy dysponuje się zapasową ilością…

Nadpłata kredytu – czy warto?

Ulga za internet w zeznaniu rocznym

Kiedy rozliczamy się raz do roku ze…

Ulga za internet w zeznaniu rocznym

W jakie środki do prania zaopatrzyć swój sklep?

Jednym z najbardziej opłacalnych biznesów jest sklep…

W jakie środki do prania zaopatrzyć swój sklep?

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Uruchomienie własnego biznesu, który w dodatku da nam możliwość sporego zarobku nie jest proste. Musimy nie tylko odpowiedzieć na oczekiwania naszych klientów, ale również będziemy musieli się przebić przez konkurencję, która jest lepiej znana i zdążyła już sobie wyrobić opinię. Dlatego też, jeśli chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, to warto się zastanowić czy nie chcemy podpisać umowy na franczyzę. Z jednej strony będziemy mieli swój własny, wymarzony biznes, z drugiej będziemy działali pod szyldem znanej sieci, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdobyć klientów, ponieważ będziemy kojarzeni z firmą, która już odniosła sukces i jest dobrze znana.

Jak to wygląda?

Jeśli zdecydujemy się na współpracę franczyzy to warto wiedzieć, że będziemy korzystali z licencji na markę i znak firmowy, będziemy również korzystali z części produktów oferowanych przez sieć. Z drugiej jednak strony to do nas będzie należało otwarcie punktu i jego prowadzenie. To my sami będziemy ustalali ceny w naszych sklepie, jak również będziemy mogli decydować o pozostałych produktach, które będą się w nim pojawiały. To też oznacza, że choć z jednej strony będziemy korzystać z dorobku franczyzodawcy, to z drugiej strony o swoim biznesie będziemy decydowali samodzielnie, a więc też od naszych decyzji będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia.

Jak powinna wyglądać umowa?

Oczywiście aby taka współpraca mogła działać, konieczne będzie zawarcie odpowiedniej umowy. To oznacza, że muszą się w niej znaleźć zasady przystąpienia do systemu, jak i czas w którym będzie obowiązywała dana umowa. Muszą się również znaleźć prawa i obowiązki obydwóch stron, jak i informacja o zabezpieczeniu znaków towarowych. W takiej umowie franczyzy muszą znaleźć się również informacje dotyczące ewentualnych szkoleń, promocji, reklamy, jak i opłat związanych z licencją. Nie może zabraknąć również uzgodnień odnośnie ewentualnego rozwiązania umowy franczyzy. Im więcej ustaleń będzie zawierała taka umowa, tym z pewnością bezpieczniej będzie mogła czuć się każda ze stron. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy na spokojnie przeczytali całą umowę, a jeśli czegoś nie rozumiemy, dążyli do uzyskania wyjaśnień.

Taka umowa franczyzy ma chronić jedną i drugą stronę. Dlatego też przed jej podpisaniem należy się upewnić, że faktycznie zawiera ona wszystko co najważniejsze i niezbędne. Tylko wówczas będziemy mogli spokojnie uruchomić własny biznes pod szyldem znanej i rozpoznawalnej sieci.

Tagi ⟶
Zobacz inne

2022-06-02

Rodzaje kredytów dla samorządów terytorialnych
Kredyty

Rodzaje kredytów dla samorządów terytorialnych

Jednostki samorządu terytorialnego, aby mogły realizować powierzone im zadania, muszą dysponować środkami finansowymi. Z racji…

2021-03-21

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania
Agencja pracy

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania

Biorąc pod uwagę działania, jakimi zajmuje się agencja pracy tymczasowej, możemy zakres świadczonych przez nią…

2021-09-23

Jak utylizować odpady niebezpieczne?
Biznes

Jak utylizować odpady niebezpieczne?

Odpady niebezpieczne to po prostu odpady mające właściwości, przez które są niebezpieczne lub mogą one…

2022-02-04

Sytuacja frankowiczów w roku 2022 – czego można się spodziewać?
Finanse

Sytuacja frankowiczów w roku 2022 – czego można się spodziewać?

Nowy rok zawsze oznacza zmiany. Większość z nas chce wiedzieć, czego może się spodziewać, co…

Komentarze

janunio1

24 marca 2021

szukałem takich porad, dzięki

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.