Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Czym jest podatek VAT?

Z podatkami mamy do czynienia każdego dnia…

Czym jest podatek VAT?

W jakich przypadkach wymagane jest obuwie robocze?

Obuwie robocze służy nam wyłącznie do poruszania…

W jakich przypadkach wymagane jest obuwie robocze?

Jak działa reklama Google Ads?

Czy nam się to podoba czy nie,…

Jak działa reklama Google Ads?

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z ubezpieczenia za pobyt w szpitalu?

Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle…

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Uruchomienie własnego biznesu, który w dodatku da nam możliwość sporego zarobku nie jest proste. Musimy nie tylko odpowiedzieć na oczekiwania naszych klientów, ale również będziemy musieli się przebić przez konkurencję, która jest lepiej znana i zdążyła już sobie wyrobić opinię. Dlatego też, jeśli chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, to warto się zastanowić czy nie chcemy podpisać umowy na franczyzę. Z jednej strony będziemy mieli swój własny, wymarzony biznes, z drugiej będziemy działali pod szyldem znanej sieci, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdobyć klientów, ponieważ będziemy kojarzeni z firmą, która już odniosła sukces i jest dobrze znana.

Jak to wygląda?

Jeśli zdecydujemy się na współpracę franczyzy to warto wiedzieć, że będziemy korzystali z licencji na markę i znak firmowy, będziemy również korzystali z części produktów oferowanych przez sieć. Z drugiej jednak strony to do nas będzie należało otwarcie punktu i jego prowadzenie. To my sami będziemy ustalali ceny w naszych sklepie, jak również będziemy mogli decydować o pozostałych produktach, które będą się w nim pojawiały. To też oznacza, że choć z jednej strony będziemy korzystać z dorobku franczyzodawcy, to z drugiej strony o swoim biznesie będziemy decydowali samodzielnie, a więc też od naszych decyzji będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia.

Jak powinna wyglądać umowa?

Oczywiście aby taka współpraca mogła działać, konieczne będzie zawarcie odpowiedniej umowy. To oznacza, że muszą się w niej znaleźć zasady przystąpienia do systemu, jak i czas w którym będzie obowiązywała dana umowa. Muszą się również znaleźć prawa i obowiązki obydwóch stron, jak i informacja o zabezpieczeniu znaków towarowych. W takiej umowie franczyzy muszą znaleźć się również informacje dotyczące ewentualnych szkoleń, promocji, reklamy, jak i opłat związanych z licencją. Nie może zabraknąć również uzgodnień odnośnie ewentualnego rozwiązania umowy franczyzy. Im więcej ustaleń będzie zawierała taka umowa, tym z pewnością bezpieczniej będzie mogła czuć się każda ze stron. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy na spokojnie przeczytali całą umowę, a jeśli czegoś nie rozumiemy, dążyli do uzyskania wyjaśnień.

Taka umowa franczyzy ma chronić jedną i drugą stronę. Dlatego też przed jej podpisaniem należy się upewnić, że faktycznie zawiera ona wszystko co najważniejsze i niezbędne. Tylko wówczas będziemy mogli spokojnie uruchomić własny biznes pod szyldem znanej i rozpoznawalnej sieci.

Tagi ⟶
Zobacz inne

2022-10-20

Laptopy Warszawa dla najbardziej wymagających graczy
Biznes

Laptopy Warszawa dla najbardziej wymagających graczy

Twoim największym hobby jest granie w gry komputerowe i właśnie to relaksuje Cię najbardziej po…

2021-07-06

Czy w Poznaniu można kupić części do wózków widłowych?
Biznes

Czy w Poznaniu można kupić części do wózków widłowych?

Utrzymanie wózków widłowych wymaga inwestowania w regularną konserwację oraz serwis. Zwłaszcza wówczas, gdy ich wydajność…

2022-06-02

Torby papierowe mogą być zamawiane na rozmaite sposoby
Marketing

Torby papierowe mogą być zamawiane na rozmaite sposoby

Jest wiele osób, które nie wiedzą, jakie ekologiczne torby papierowe zakupić. Okazuje się, że marka…

2022-06-13

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi
Marketing

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Częstym gościem hoteli na całym świecie jest klient biznesowy. W hotelach toczy się duża część…

Komentarze

janunio1

24 marca 2021

szukałem takich porad, dzięki

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.