Uruchomienie własnego biznesu, który w dodatku da nam możliwość sporego zarobku nie jest proste. Musimy nie tylko odpowiedzieć na oczekiwania naszych klientów, ale również będziemy musieli się przebić przez konkurencję, która jest lepiej znana i zdążyła już sobie wyrobić opinię. Dlatego też, jeśli chcemy otworzyć własną działalność gospodarczą, to warto się zastanowić czy nie chcemy podpisać umowy na franczyzę. Z jednej strony będziemy mieli swój własny, wymarzony biznes, z drugiej będziemy działali pod szyldem znanej sieci, dzięki czemu łatwiej będzie nam zdobyć klientów, ponieważ będziemy kojarzeni z firmą, która już odniosła sukces i jest dobrze znana.

Jak to wygląda?

Jeśli zdecydujemy się na współpracę franczyzy to warto wiedzieć, że będziemy korzystali z licencji na markę i znak firmowy, będziemy również korzystali z części produktów oferowanych przez sieć. Z drugiej jednak strony to do nas będzie należało otwarcie punktu i jego prowadzenie. To my sami będziemy ustalali ceny w naszych sklepie, jak również będziemy mogli decydować o pozostałych produktach, które będą się w nim pojawiały. To też oznacza, że choć z jednej strony będziemy korzystać z dorobku franczyzodawcy, to z drugiej strony o swoim biznesie będziemy decydowali samodzielnie, a więc też od naszych decyzji będzie zależało powodzenie całego przedsięwzięcia.

Jak powinna wyglądać umowa?

Oczywiście aby taka współpraca mogła działać, konieczne będzie zawarcie odpowiedniej umowy. To oznacza, że muszą się w niej znaleźć zasady przystąpienia do systemu, jak i czas w którym będzie obowiązywała dana umowa. Muszą się również znaleźć prawa i obowiązki obydwóch stron, jak i informacja o zabezpieczeniu znaków towarowych. W takiej umowie franczyzy muszą znaleźć się również informacje dotyczące ewentualnych szkoleń, promocji, reklamy, jak i opłat związanych z licencją. Nie może zabraknąć również uzgodnień odnośnie ewentualnego rozwiązania umowy franczyzy. Im więcej ustaleń będzie zawierała taka umowa, tym z pewnością bezpieczniej będzie mogła czuć się każda ze stron. Dlatego też tak ważne jest to, abyśmy na spokojnie przeczytali całą umowę, a jeśli czegoś nie rozumiemy, dążyli do uzyskania wyjaśnień.

Taka umowa franczyzy ma chronić jedną i drugą stronę. Dlatego też przed jej podpisaniem należy się upewnić, że faktycznie zawiera ona wszystko co najważniejsze i niezbędne. Tylko wówczas będziemy mogli spokojnie uruchomić własny biznes pod szyldem znanej i rozpoznawalnej sieci.