Zazwyczaj wiemy czy jesteśmy ubezpieczeni czy nie. Prawda jednak jest taka, że czasami zdarzają się nieuczciwy pracodawcy, którzy z jednej strony mówiąc swoim pracownikom, że ich ubezpieczyli, a z drugiej wcale tego nie robią. Dlatego też, warto co jakiś czas sprawdzać czy jesteśmy ubezpieczeni, a już szczególnie warto to zrobić, jeśli dopiero zaczęliśmy pracę dla danego pracodawcy i chcemy mieć pewność, że wszystko odbywa się tak jak powinno, zgodnie z zawartą umową. Na szczęście jak się okazuje, zdobycie tego typu informacji jest niezwykle proste i możemy się tym zająć bez konieczności wychodzenia z domu. Dlatego też warto wiedzieć jak to zrobić, tym bardziej że cała procedura nie zabierze nam zbyt wiele czasu.

Specjalny system dostępny dla każdego

Informacja o tym czy mamy opłacone ubezpieczenie jest niezwykle ważna. Chociażby dlatego, że to właśnie ono upoważnia nas do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Dlatego też, warto mieć pewność, że mamy to ubezpieczenie opłacone, tak aby u lekarza czasami nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Sprawdzenie takich informacji jest niezwykle proste, bo możemy to zrobić poprzez system Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców, w skrócie nazywany eWUŚ. Co ważne, system ten jest połączony z Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, w którym gromadzone są informacje na temat osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Co trzeba zrobić, aby to sprawdzić?

Zastanawiamy się, co musimy zrobić, abyśmy mogli w takim elektronicznym systemie sprawdzić czy faktycznie jesteśmy ubezpieczeni? Przede wszystkim musimy mieć założone konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Wówczas będziemy mogli samodzielnie sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni i to bez konieczności wychodzenia z domu. Jeśli nie mamy takiego konta, to również będziemy mogli uzyskać taką informację. Wystarczy, że w gabinecie lekarskim lub przychodni podamy numer PESEL i dokument potwierdzający naszą tożsamość. Wówczas będą mogli sprawdzić czy jesteśmy ubezpieczeni i będziemy mogli uzyskać interesującą nas informację.

Warto sprawdzać czy mamy opłacane ubezpieczenie przynajmniej raz na jakiś czas, a już obowiązkowo jeśli zmieniliśmy miejsce pracy i chcemy się upewnić czy nowy pracodawca wywiązuje się ze swoich obowiązków. Można to zrobić w łatwy i szybki sposób, więc naprawdę lepiej to zrobić, niż później narażać się na nieprzyjemności, gdy będziemy musieli pilnie skorzystać z pomocy lekarza.