Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Częstym gościem hoteli na całym świecie jest…

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Czym powinna się cechować dobra wizytówka firmowa?

Choć żyjemy w czasach, w których większość…

Czym powinna się cechować dobra wizytówka firmowa?

Czy możliwe jest odrzucenie spadku?

Spadek nie zawsze wiąże się z pozyskaniem…

Czy możliwe jest odrzucenie spadku?

Firmowe bazy danych

Baza danych to konieczność, gdy zachodzi potrzeba…

Firmowe bazy danych

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Wykonywanie obowiązków służbowych w czasie letnich upałów nie jest niczym przyjemnym. Właśnie dlatego w wielu biurach można znaleźć systemy klimatyzacyjne, które dbają o komfort termiczny pracowników, poprawiając tym samym ich wydajność, koncentrację i samopoczucie. Sam planujesz montaż klimatyzatora biurowego i zastanawiasz się, jaki model wybrać? W takim razie zapoznaj się z niniejszym poradnikiem, w którym przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania stosowane w miejscach pracy.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji biurowej?

Wybierając konkretny model klimatyzatora, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc chłodniczą. Jak określić jednak niezbędną wydajność urządzenia? W tym celu musisz przeanalizować kilka czynników – najważniejszym z nich jest oczywiście wielkość pomieszczenia, które chciałbyś klimatyzować. Słabsza jednostka sprawdzi się w przypadku małego biura, z kolei w przypadku sporego open space’a konieczne będzie zastosowanie klimatyzatora o większej efektywności. W branży przyjęło się, że na każde 10 m² powinien przypadać 1kW mocy chłodniczej.

Sama powierzchnia to jednak nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na ilość naturalnego światła, które dostaje się do danej przestrzeni przez okna. Aby skutecznie schłodzić silnie nasłonecznione pokoje z reguły konieczne jest zastosowanie mocniejszej jednostki (najlepiej dodać 20-30% zapasu). Nie mniej istotna jest także liczba pracowników, którzy przebywają w biurze, konstrukcja obiektu (a zwłaszcza zastosowane materiały termoizolacyjne), a nawet obecność sprzętów RTV i AGD.

W praktyce samodzielne określenie optymalnej mocy chłodniczej może być niemałym wyzwaniem. Aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie dobrze dopasowana do charakterystyki biura, warto powierzyć więc wykonanie wszelkich wyliczeń fachowcom – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

Biurowy standard, czyli klimatyzacja kanałowa

W przypadku obiektów biurowych o większym metrażu najlepiej sprawdzi się klimatyzacja kanałowa. Zaletą takiej instalacji jest nie tylko jej wydajność oraz ekonomiczna praca, ale także wysoka estetyka. Przewody wentylacyjne w układzie tego typu są bowiem schowane wewnątrz ścian, stropów lub sufitów podwieszanych – dzięki temu kanały nie wpływają negatywnie na wygląd poszczególnych pomieszczeń biurowych.

To, co jest największą zaletą klimatyzacji kanałowej, stanowi również jej sporą wadę. Montaż instalacji jest złożonym procesem i wymaga opracowania specjalnych przegród – jeżeli obiekt został już oddany do użytku, konieczne będzie przeprowadzenie dość inwazyjnych prac, obejmujących m.in. kucie ścian. Właśnie dlatego decyzję o założeniu takiej klimatyzacji najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania i budowy biura lub jego generalnego remontu.

Klimatyzatory multisplit – efektywne chłodzenie powierzchni biurowej

W już wykończonych budynkach najrozsądniej postawić na klimatyzatory typu multisplit. Ten rodzaj urządzeń klimatyzacyjnych składa się z jednej jednostki zewnętrznej, która jest podłączona do kilku jednostek wewnętrznych – dzięki temu system pozwala na schładzanie wielu pomieszczeń w tym samym czasie. Multisplit jest świetną alternatywą dla klasycznych klimatyzatorów split, które w przypadku większych biurowców wymagają założenia kilku agregatów zewnętrznych.

Co więcej, klimatyzacja multisplit pozwala na wygodne i precyzyjne sterowanie. Każda z jednostek może być regulowana indywidualnie – dzięki temu jesteś w stanie dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu do aktualnych potrzeb znajdujących się tam pracowników.

Rozwiązanie alternatywne, czyli klimatyzatory przenośne

Załóżmy, że Twoje biuro jest na tyle małe lub nietypowe, że założenie klasycznych systemów klimatyzacyjnych jest po prostu niemożliwy. W takim wypadku możesz postawić na klimatyzatory przenośne. Taki sprzęt jest nie tylko tańszy, ale nie wymaga także montażu – wystarczy postawić jednostkę w wybranym przez siebie miejscu i wystawić przez okno specjalną rurę, która odprowadza ciepłe powietrze (w tym celu wykorzystuje się specjalne uszczelki, które są najczęściej dołączone do zestawu).

Musisz się jednak liczyć z tym, że mobilne klimatyzatory nie są szczególnie wydajne. Rozmiar tego typu urządzeń uniemożliwia bowiem zastosowanie dużych wymienników ciepła, które byłyby w stanie efektywnie obniżać temperaturę w większych pomieszczeniach. Co więcej, produkty z tego segmentu generują dość spory hałas – głośne działanie klimatyzatora nie jest zbyt pożądane w miejscu pracy, ponieważ rozdrażnia i obniża koncentrację personelu.

Zobacz inne

2021-08-16

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?
Firma

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?

Eksploatacja wózków widłowych musi wiązać się z ich regularnym serwisowaniem, polegającym między innymi na sprawdzaniu…

2022-06-13

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi
Marketing

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Częstym gościem hoteli na całym świecie jest klient biznesowy. W hotelach toczy się duża część…

2021-03-23

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową
Finanse

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową

Osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego muszą zdecydować, czy chcą posiadać małżeńską wspólnotę majątkową, która dotyczy…

2021-03-20

Jak obliczana jest zdolność kredytowa?
Finanse

Jak obliczana jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to termin, którym określa się zdolność danego klienta do bezproblemowego spłacenia konkretnej wierzytelności,…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.