Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Czym powinna się cechować dobra wizytówka firmowa?

Choć żyjemy w czasach, w których większość…

Czym powinna się cechować dobra wizytówka firmowa?

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Wykonywanie obowiązków służbowych w czasie letnich upałów…

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Uruchomienie własnego biznesu, który w dodatku da…

Umowa franczyzowa – co powinna zawierać?

Różnice między KPIR i księgami handlowymi

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji…

Różnice między KPIR i księgami handlowymi

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Jak wybrać klimatyzację do biura?

Wykonywanie obowiązków służbowych w czasie letnich upałów nie jest niczym przyjemnym. Właśnie dlatego w wielu biurach można znaleźć systemy klimatyzacyjne, które dbają o komfort termiczny pracowników, poprawiając tym samym ich wydajność, koncentrację i samopoczucie. Sam planujesz montaż klimatyzatora biurowego i zastanawiasz się, jaki model wybrać? W takim razie zapoznaj się z niniejszym poradnikiem, w którym przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania stosowane w miejscach pracy.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji biurowej?

Wybierając konkretny model klimatyzatora, powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc chłodniczą. Jak określić jednak niezbędną wydajność urządzenia? W tym celu musisz przeanalizować kilka czynników – najważniejszym z nich jest oczywiście wielkość pomieszczenia, które chciałbyś klimatyzować. Słabsza jednostka sprawdzi się w przypadku małego biura, z kolei w przypadku sporego open space’a konieczne będzie zastosowanie klimatyzatora o większej efektywności. W branży przyjęło się, że na każde 10 m² powinien przypadać 1kW mocy chłodniczej.

Sama powierzchnia to jednak nie wszystko. Warto zwrócić również uwagę na ilość naturalnego światła, które dostaje się do danej przestrzeni przez okna. Aby skutecznie schłodzić silnie nasłonecznione pokoje z reguły konieczne jest zastosowanie mocniejszej jednostki (najlepiej dodać 20-30% zapasu). Nie mniej istotna jest także liczba pracowników, którzy przebywają w biurze, konstrukcja obiektu (a zwłaszcza zastosowane materiały termoizolacyjne), a nawet obecność sprzętów RTV i AGD.

W praktyce samodzielne określenie optymalnej mocy chłodniczej może być niemałym wyzwaniem. Aby mieć pewność, że klimatyzacja będzie dobrze dopasowana do charakterystyki biura, warto powierzyć więc wykonanie wszelkich wyliczeń fachowcom – dodaje specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Katowic, która zajmuje się montażem i serwisem systemów klimatyzacyjnych.

Biurowy standard, czyli klimatyzacja kanałowa

W przypadku obiektów biurowych o większym metrażu najlepiej sprawdzi się klimatyzacja kanałowa. Zaletą takiej instalacji jest nie tylko jej wydajność oraz ekonomiczna praca, ale także wysoka estetyka. Przewody wentylacyjne w układzie tego typu są bowiem schowane wewnątrz ścian, stropów lub sufitów podwieszanych – dzięki temu kanały nie wpływają negatywnie na wygląd poszczególnych pomieszczeń biurowych.

To, co jest największą zaletą klimatyzacji kanałowej, stanowi również jej sporą wadę. Montaż instalacji jest złożonym procesem i wymaga opracowania specjalnych przegród – jeżeli obiekt został już oddany do użytku, konieczne będzie przeprowadzenie dość inwazyjnych prac, obejmujących m.in. kucie ścian. Właśnie dlatego decyzję o założeniu takiej klimatyzacji najlepiej podjąć jeszcze na etapie projektowania i budowy biura lub jego generalnego remontu.

Klimatyzatory multisplit – efektywne chłodzenie powierzchni biurowej

W już wykończonych budynkach najrozsądniej postawić na klimatyzatory typu multisplit. Ten rodzaj urządzeń klimatyzacyjnych składa się z jednej jednostki zewnętrznej, która jest podłączona do kilku jednostek wewnętrznych – dzięki temu system pozwala na schładzanie wielu pomieszczeń w tym samym czasie. Multisplit jest świetną alternatywą dla klasycznych klimatyzatorów split, które w przypadku większych biurowców wymagają założenia kilku agregatów zewnętrznych.

Co więcej, klimatyzacja multisplit pozwala na wygodne i precyzyjne sterowanie. Każda z jednostek może być regulowana indywidualnie – dzięki temu jesteś w stanie dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu do aktualnych potrzeb znajdujących się tam pracowników.

Rozwiązanie alternatywne, czyli klimatyzatory przenośne

Załóżmy, że Twoje biuro jest na tyle małe lub nietypowe, że założenie klasycznych systemów klimatyzacyjnych jest po prostu niemożliwy. W takim wypadku możesz postawić na klimatyzatory przenośne. Taki sprzęt jest nie tylko tańszy, ale nie wymaga także montażu – wystarczy postawić jednostkę w wybranym przez siebie miejscu i wystawić przez okno specjalną rurę, która odprowadza ciepłe powietrze (w tym celu wykorzystuje się specjalne uszczelki, które są najczęściej dołączone do zestawu).

Musisz się jednak liczyć z tym, że mobilne klimatyzatory nie są szczególnie wydajne. Rozmiar tego typu urządzeń uniemożliwia bowiem zastosowanie dużych wymienników ciepła, które byłyby w stanie efektywnie obniżać temperaturę w większych pomieszczeniach. Co więcej, produkty z tego segmentu generują dość spory hałas – głośne działanie klimatyzatora nie jest zbyt pożądane w miejscu pracy, ponieważ rozdrażnia i obniża koncentrację personelu.

Zobacz inne

2021-04-29

Polisa

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z ubezpieczenia za pobyt w szpitalu?

Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle przydatny produkt, który pozwoli nam na uzyskanie dodatkowych…

2023-01-26

Personalizowane pudełka wysyłkowe – tajna broń e-commerce
Marketing

Personalizowane pudełka wysyłkowe – tajna broń e-commerce

Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Każdego roku średnio…

2021-08-16

W jakich przypadkach wymagane jest obuwie robocze?
Zatrudnienie

W jakich przypadkach wymagane jest obuwie robocze?

Obuwie robocze służy nam wyłącznie do poruszania się w zakładzie pracy oraz podczas zleceń wykonywanych…

2021-03-21

Ubezpieczenie kredytu – wady i zalety
Kredyt

Ubezpieczenie kredytu – wady i zalety

Ubezpieczanie kredytów jest dzisiaj coraz bardziej powszechną praktyką. Banki wymagają wykupienia podobnych ubezpieczeń najczęściej w…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.