Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Czym jest podatek VAT?

Z podatkami mamy do czynienia każdego dnia…

Czym jest podatek VAT?

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania

Biorąc pod uwagę działania, jakimi zajmuje się…

Agencja pracy tymczasowej i pole jej działania

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Częstym gościem hoteli na całym świecie jest…

3 cechy, którymi powinien wyróżniać się hotel sprzyjający biznesowi

Ulga za internet w zeznaniu rocznym

Kiedy rozliczamy się raz do roku ze…

Ulga za internet w zeznaniu rocznym

W dobie COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na restrukturyzacje firm.

W dobie COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na restrukturyzacje firm.

Niestety w związku z panującą już od ponad roku epidemią COVID-19, wielu przedsiębiorców popadło w finansowe problemy. Dobra koniunktura i szybki rozwój naszej gospodarki zostały dość brutalnie i nagle zatrzymane. Pomoc Państwa wydaje się tutaj niewystarczająca w aspekcie finansowym, a wiele mniejszych lub większych biznesów nie będzie mieć już szans na podniesienie się z finansowej zapaści.

Przykładem niech tutaj będą restauracje czy kluby fitness, zwłaszcza te które nie kwalifikowały się do pomocy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. O ile więc pomoc finansowa nie zawsze była dobrze targetowana o tyle, z powodzeniem wdrożono nowe instrumenty, tym razem już prawne, które umożliwiają takim przedsiębiorcom, odbudowę swojego biznesu i powrót na właściwe tory. Instrumenty te to głównie tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, wprowadzone ustawą tzw. tarczą antykryzysową 4.0.  Czym jest zatem ta instytucja?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to – mówiąc najogólniej – przepisy prawne, które pozwalają przedsiębiorcy wstrzymać działania windykacyjne i komornicze oraz wdrożyć rozpoczęcie rozmów z wierzycielami na temat redukcji lub umorzenia zobowiązań firmy – mówi nam doradca restrukturyzacyjny adwokat Maciej Siwka z Kancelarii Sawa Siwka SAS Restrukturyzacje w Katowicach.  Zdaniem eksperta przepisy te stanowią modyfikację istniejących w ustawie prawo restrukturyzacyjne rozwiązań prawnych, umożliwiających restrukturyzację zobowiązań przedsiębiorstwa, o których notabene niewiele osób wiedziało. Mowa tutaj głownie o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Porozumienie z wierzycielami osiągane jest przez tzw. zbieranie głosów, co robi samodzielnie przedsiębiorca z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego. Możliwe jest także zorganizowanie (w tym zdalne za pośrednictwem np. komunikatorów internetowych) zgromadzenia/zebrania, na którym zawierane jest takie porozumienie tzw. układ z wierzycielami. Co może być przedmiotem takiego porozumienia, układu? „Choć ustawa przewiduje różne instrumenty restrukturyzacji , to z praktyki wiemy, że tym co satysfakcjonuje naszych Klientów najbardziej to częściowe umorzenie długu oraz rozłożenie na raty, tj. rozterminowanie pozostałej części”-  mówi Maciej Siwka.

Wielu przedsiębiorców wierzy, że po zluzowaniu obostrzeń i odblokowaniu gospodarki, biznes ruszy ze zdwojoną siłą. Popyt na usługi czy towary, zamrożone od ponad roku wskutek COVID-19, może przerosnąć ten sprzed pandemii. To daje wiarę i nadzieję na przyszłość. Motywuje także przedsiębiorców, aby trwać i za wszelką cenę przetrzymać ten ciężki okres. Rzeczywiście odmrożenie gospodarki daje też realną szanse na wywiązanie się z porozumień tj. zawartych układów z wierzycielami. Przedsiębiorcy będą bowiem mieć dostęp do środków pozwalających na spłatę swoich zobowiązań, pomniejszonych w ramach przepisów o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie narodowego programu szczepień i liczymy na jak najszybsze odblokowanie gospodarki i powrót do normalności. Czas letni to okres sprzyjający przedsiębiorcom – zwłaszcza restauratorom, osobom żyjącym z turystyki, czy branży hotelarskiej. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne już zdało egzamin i wydaje się, że właśnie jest ten czas, kiedy każdy właściciel firmy, powinien się nim szczególnie zainteresować.

Doradca restrukturyzacyjny, adwokat Maciej Siwka jest członkiem zarządu Sawa Siwka SAS Restrukturyzacje w Katowicach. www.sasrestrukturyzacje.pl

Zobacz inne

2021-08-16

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?
Firma

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?

Eksploatacja wózków widłowych musi wiązać się z ich regularnym serwisowaniem, polegającym między innymi na sprawdzaniu…

2022-12-21

Noże introligatorskie – co warto wiedzieć?
Biznes

Noże introligatorskie – co warto wiedzieć?

W branży poligraficznej niezwykle istotna jest precyzja materiałów i narzędzi. Niestety w przypadku, gdy są…

2021-03-20

Ulga za internet w zeznaniu rocznym
Internet

Ulga za internet w zeznaniu rocznym

Kiedy rozliczamy się raz do roku ze swoich zarobków, szukamy możliwości na uzyskanie różnego rodzaju…

2021-09-23

Komu zlecić tłumaczenie treści specjalistycznych?
Biznes

Komu zlecić tłumaczenie treści specjalistycznych?

Do biur tłumaczeń nierzadko zgłaszają się klienci, którzy zlecają tłumaczenie treści specjalistycznych. W ich przypadku…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.