Biznes-radar.pl
Biznes-radar.pl

Precyzyjne dozowanie smaru gwarancją poprawnego działania maszyn i urządzeń

Kupując maszyny produkcyjne, rzadko myśli się o…

Precyzyjne dozowanie smaru gwarancją poprawnego działania maszyn i urządzeń

Gdzie zamówić rolki transportowe do maszyn?

Transportowanie ciężkich ładunków to niezwykle wymagające zadanie,…

Gdzie zamówić rolki transportowe do maszyn?

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową

Osoby planujące zawarcie związku małżeńskiego muszą zdecydować,…

Kredyty dla małżonków ze wspólnotą majątkową

Kiedy nie dostaniemy odszkodowania z ubezpieczenia za pobyt w szpitalu?

Ubezpieczenie za pobyt w szpitalu to niezwykle…

W dobie COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na restrukturyzacje firm.

W dobie COVID-19 rośnie zapotrzebowanie na restrukturyzacje firm.

Niestety w związku z panującą już od ponad roku epidemią COVID-19, wielu przedsiębiorców popadło w finansowe problemy. Dobra koniunktura i szybki rozwój naszej gospodarki zostały dość brutalnie i nagle zatrzymane. Pomoc Państwa wydaje się tutaj niewystarczająca w aspekcie finansowym, a wiele mniejszych lub większych biznesów nie będzie mieć już szans na podniesienie się z finansowej zapaści.

Przykładem niech tutaj będą restauracje czy kluby fitness, zwłaszcza te które nie kwalifikowały się do pomocy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. O ile więc pomoc finansowa nie zawsze była dobrze targetowana o tyle, z powodzeniem wdrożono nowe instrumenty, tym razem już prawne, które umożliwiają takim przedsiębiorcom, odbudowę swojego biznesu i powrót na właściwe tory. Instrumenty te to głównie tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, wprowadzone ustawą tzw. tarczą antykryzysową 4.0.  Czym jest zatem ta instytucja?

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to – mówiąc najogólniej – przepisy prawne, które pozwalają przedsiębiorcy wstrzymać działania windykacyjne i komornicze oraz wdrożyć rozpoczęcie rozmów z wierzycielami na temat redukcji lub umorzenia zobowiązań firmy – mówi nam doradca restrukturyzacyjny adwokat Maciej Siwka z Kancelarii Sawa Siwka SAS Restrukturyzacje w Katowicach.  Zdaniem eksperta przepisy te stanowią modyfikację istniejących w ustawie prawo restrukturyzacyjne rozwiązań prawnych, umożliwiających restrukturyzację zobowiązań przedsiębiorstwa, o których notabene niewiele osób wiedziało. Mowa tutaj głownie o sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Porozumienie z wierzycielami osiągane jest przez tzw. zbieranie głosów, co robi samodzielnie przedsiębiorca z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego. Możliwe jest także zorganizowanie (w tym zdalne za pośrednictwem np. komunikatorów internetowych) zgromadzenia/zebrania, na którym zawierane jest takie porozumienie tzw. układ z wierzycielami. Co może być przedmiotem takiego porozumienia, układu? „Choć ustawa przewiduje różne instrumenty restrukturyzacji , to z praktyki wiemy, że tym co satysfakcjonuje naszych Klientów najbardziej to częściowe umorzenie długu oraz rozłożenie na raty, tj. rozterminowanie pozostałej części”-  mówi Maciej Siwka.

Wielu przedsiębiorców wierzy, że po zluzowaniu obostrzeń i odblokowaniu gospodarki, biznes ruszy ze zdwojoną siłą. Popyt na usługi czy towary, zamrożone od ponad roku wskutek COVID-19, może przerosnąć ten sprzed pandemii. To daje wiarę i nadzieję na przyszłość. Motywuje także przedsiębiorców, aby trwać i za wszelką cenę przetrzymać ten ciężki okres. Rzeczywiście odmrożenie gospodarki daje też realną szanse na wywiązanie się z porozumień tj. zawartych układów z wierzycielami. Przedsiębiorcy będą bowiem mieć dostęp do środków pozwalających na spłatę swoich zobowiązań, pomniejszonych w ramach przepisów o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Wszyscy trzymamy kciuki za powodzenie narodowego programu szczepień i liczymy na jak najszybsze odblokowanie gospodarki i powrót do normalności. Czas letni to okres sprzyjający przedsiębiorcom – zwłaszcza restauratorom, osobom żyjącym z turystyki, czy branży hotelarskiej. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne już zdało egzamin i wydaje się, że właśnie jest ten czas, kiedy każdy właściciel firmy, powinien się nim szczególnie zainteresować.

Doradca restrukturyzacyjny, adwokat Maciej Siwka jest członkiem zarządu Sawa Siwka SAS Restrukturyzacje w Katowicach. www.sasrestrukturyzacje.pl

Zobacz inne

2021-08-16

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?
Firma

Kto serwisuje wózki widłowe we Wrocławiu?

Eksploatacja wózków widłowych musi wiązać się z ich regularnym serwisowaniem, polegającym między innymi na sprawdzaniu…

2023-10-23

Franczyza

Zalety i wady prowadzenia sklepu odzieżowego w systemie franczyzy

Prowadzenie sklepu odzieżowego to marzenie wielu osób, zwłaszcza kobiet, które chcą połączyć biznes ze swoją…

2021-07-06

Czy w Poznaniu można kupić części do wózków widłowych?
Biznes

Czy w Poznaniu można kupić części do wózków widłowych?

Utrzymanie wózków widłowych wymaga inwestowania w regularną konserwację oraz serwis. Zwłaszcza wówczas, gdy ich wydajność…

2021-03-20

Jak obliczana jest zdolność kredytowa?
Finanse

Jak obliczana jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to termin, którym określa się zdolność danego klienta do bezproblemowego spłacenia konkretnej wierzytelności,…

Dodaj komentarz

Nigdy nie udostępnimy Twojego e-maila.