Pożyczka społecznościowa (social lending) to w Polsce stosunkowo nowe rozwiązanie. Cechą charakterystyczną tego rodzaju pożyczek jest fakt, że umowa zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi. Wykluczają one udział jakichkolwiek instytucji. Jakie są ich wady i zalety? Czy warto korzystać z podobnej alternatywy dla tradycyjnych pożyczek?

Pożyczki społecznościowe co musimy wiedzieć?

Elementem pośredniczącym w zawieraniu transakcji jest specjalny serwis internetowy, za pomocą którego kontaktują się zainteresowani pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy. Dzięki temu, istnieje możliwość ograniczenia ilości niezbędnych formalności. Naturalnie, wiele zależy od pożyczkodawcy, który może wymagać przedstawienia rozbudowanej dokumentacji, poświadczającej między innymi uzyskiwane dochody czy posiadane zabezpieczenia. Reasumując, kwestie formalne mogą być zarówno wadą, jak i zaletą pożyczek społecznościowych, co koniecznie należy mieć na uwadze szukając dla siebie optymalnego rozwiązania. Ponadto, duże znaczenie ma fakt, że oprocentowanie pożyczki to kompromis wypracowany przez obie strony, naturalnie w granicach obowiązującej w Polsce ustawy antylichwiarskiej. Istotne jest także to, że pożyczki społecznościowe najczęściej wyróżniają się bardzo szerokim wachlarzem oferowanych kwot. Tendencją tego rynku jest udzielanie pożyczek na bardzo wysokie sumy, jednak wiele zależy od indywidualnych ustaleń.

Pożyczki społecznościowe czy mają zalety?

Już wiemy, że pożyczki społecznościowe mają wiele zalet. Jakie są w takim razie ich wady? Jednym z najważniejszym minusów jest oczywiście bezpieczeństwo. Internet niestety nie gwarantuje możliwości dokładnego sprawdzenia pożyczkobiorcy. Dokumenty, jakie są przez niego przedstawiane mogą zostać zafałszowane. Zdarza się też, że osoba pożyczająca środki nie będzie w stanie ich spłacić. Odzyskiwanie zadłużeń jest natomiast bardzo pracochłonnym i stresującym zajęciem, ponadto nie zawsze okazuje się być wystarczająco owocne. Oczywiście, traktując udzielanie pożyczek jako sposób na inwestowanie posiadanego kapitału, trzeba się liczyć z podobnymi zagrożeniami, które notabene występują w każdej formie inwestycji. Na uwadze trzeba mieć również kwestie podatkowe. Pożyczkobiorca jest zobowiązany do odprowadzenia 19 % podatku od osiąganego zysku.